• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 30
   کد: 207867
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
   شورای شهر مشهد در هفته‌ای که گذشت؛

   برگزاری وبینار کنفرانس برنامه‌ریزی و مدیریت شهری و بازدید از محافل فرهنگی و پروژه‌ها

   در هفته پایانی آبان‌ماه، شورای اسلامی شهر مشهد بازدیدهای متعددی از پروژه‌های عمرانی و محافل فرهنگی داشت و دو رویداد ویژه در پایان هفته، روزهای کاری شورا را برجسته کرد.
   برگزاری وبینار کنفرانس برنامه‌ریزی و مدیریت شهری و بازدید از محافل فرهنگی و پروژه‌ها

   شنبه؛ کمیسیون‌ها و مصوبات
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای شهر مشهد، در جلسه این هفته کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد لایحه اعمال ماده ۹ نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی دولت برای املاک واقع در طرح احداث ایستگاه‌های خط ۳ قطار شهری، لایحه اساسنامه شرکت بهره‌برداری قطار شهری و درخواست شرکت فن‌آوری پالایش قیر زرین و در پایان، گزارش شرکت توسعه ارتباطات ترافیکی در خصوص وضعیت سامانه دوچرخه اشتراکی شهر مشهد(بایدو) موردبحث و بررسی قرار گرفت.

   در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی لایحه نام‌گذاری دو بلوار و تغییر نام یک بلوار و یک میدان، موضوع امکان اجرای مدیریت محلی در سطح محلات شهر مشهد و کلیات لایحه اصلاح و متمم بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری به بحث بین اعضا گذارده شد.

   کمیسیون برنامه‌وبودجه نیز بحث در خصوص قرارداد تکمیل مجموعه آبی شهید قربانی و لوایح اصلاح محاسبات عوارض برافزایش بهره‌‌برداری اعیان به رده یک و اصلاح بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری را در دستور کار داشت.

   آیین تکریم و معارفه شهردار منطقه ثامن نیز با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد برگزار شد و رئیس شورا در این مراسم گفت: بترسیم از روزی که باطن افراد روشن شود و پرده‌ها بیفتد. مبنای اجرایی و عملی شهرداری، سیاست‌‎ها و برنامه‌های مصوب شوراست.
   محمدرضا حیدری بابیان اینکه همه ما سراپا گرفتار نقد و ایراد هستیم، تصریح کرد: باید ترسید از روزی که پرده‌ها بیفتند و باطن افراد آشکار شود که البته این مهم از ویژگی‌های روز قیامت است؛ هرچقدر نیات خود از مردم پنهان کنیم، روزی برهمگان روشن خواهد شد و از همه مهم‌تر خداوندی که از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است، آگاه به‌قصد و نیت‌های ما بوده و هیچ‌چیز بر او پوشیده نیست. در اتفاقات اخیر پیش‌آمده برای منطقه ثامن، برخی افراد صفات برجسته اخلاقی مورد تأکید امام رضا(ع) را قربانی کردند. همه ما سراپا گرفتار نقد و ایراد هستیم؛ باید ترسید از روزی که پرده‌ها بیفتند و باطن افراد آشکار شود که البته این مهم از ویژگی‌های روز قیامت است؛ البته دنیادار مکافات است و اگر فردی اجحاف و ظلمی روا کرده باشد، آثار آن را خواهد دید و این مشیت الهی است. هرچقدر نیات خود از مردم پنهان کنیم، روزی بره مگان روشن خواهد شد و از همه مهم‌تر خداوندی که از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است، آگاه به‌قصد و نیت‌های ما بوده و هیچ‌چیز بر او پوشیده نیست. تابلودارترین منتقدین و مخالفان شهردار سابق منطقه ثامن نیز روی دو خصلت و صفت بارز ایشان تأکید داشتند، نخست پرکاری و تلاش شبانه‌روزی و دیگری سلامت و پاک‌دستی؛ درعین‌حال برخی فضاسازی‌های مختلفی ایجاد کردند و آقای نعمتی را به فساد و سوءاستفاده متهم نمودند و هتک حرمت کردند که باید در محضر خداوند پاسخگو باشند.

   پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری نیز برگزار شد.

   بازدید نایب‌رئیس شورا و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد از کتابخانه عمومی «شهید مفتح» در بوستان وحدت، انتشارات امام(ره) و به‌نشر هم‌زمان با آغاز هفته کتاب و کتاب‌خوانی دیگر رویداد این روز به‌شمار می‌رفت. نایب‌رئیس شورای شهر مشهد در این بازدید خواستار پیگیری راه‌اندازی کتابخانه دیجیتالی توسط شهرداری منطقه ۵ شد.
   حمیدرضا موحدی‌زاده افزود: منطقه ۵ برای کتابخانه دیجیتالی که متناسب با شرایط کرونایی است، حتماً پیگیری‌های لازم را فراهم آورد؛ سایتی پیش‌بینی‌شده که شهروندان منطقه می‌توانند از طریق آن وارد کتابخانه شوند و بدون حضور فیزیکی به کتاب‌های مدنظر خود دسترسی پیدا کنند.

   در ادامه این بازدیدهای فرهنگی، رئیس شورا و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد نیز از مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی شورای اسلامی شهر مشهد به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی بازدید کردند.

   در دیدار رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز رئیس شورا گفت: رویکرد فرهنگی حاکم بر شورای پنجم، حوزه کتاب و کتاب‌خوانی مشهد را دگرگون کرده است
   یکشنبه؛ کمیته‌های نظارتی
   کمیته‌های نظارتی در مناطق ۴، ۵ و ۱۱ به پاسخگویی مستقیم به درخواست¬های مردمی اقدام کردند. نشست اصلاح بودجه سال ۹۹ حوزه عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز برگزار شد.
   اخبار یکشنبه
   محمدحسین ودیعی، رئیس کمیسیون ایثارگران شورای شهر مشهد گفت: با توجه به نرخ تورم موضوع افزایش این معافیت در دستور کار کمیسیون ایثارگران قرار گرفت و در جلسه اخیر شورای شهر نیز معافیت ۴۰ میلیون تومانی با بیش از ۵۰ درصد افزایش به ۶۵ میلیون تومان تغییر یافت.

   بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر مشهد نیز گفت: برنامه‌ریزی و پیگیری مستمر در جهت اصلاح فرایندهای کاری باهدف ایجاد شفافیت، حذف فرآیندهای موازی و اضافی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها در تمام دستگاه‌های زیرمجموعه شهرداری مشهد را یکی از اولویت‌های شورای پنجم در سه سال گذشته عنوان کرد.
   دوشنبه؛ کمیسیون‌ها به‌جای صحن علنی
   کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد در جلسه صبح این روز خود بررسی موضوع قرارداد واگذاری امور خدمات شهری (تنظیف شهری) و رفع سدمعبر منطقه ۷، بررسی لایحه اصلاح بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری مشهد، معرفی نماینده ناظر شورا در هیئت نظارت کارخانه نوآوری مشهد و معرفی نماینده جهت عضویت در کمیسیون آمارهای ثبتی و رصدخانه شهری را در دستور داشت.

   در جلسه کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها نیز لوایح آلبوم تفریغ بودجه سال ۹۸ شرکت نمایشگاه بین‌المللی و آلبوم تلفیقی عاملیت شهرداری و تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت‌حوض با قید یک‌فوریت بررسی شد ضمن اینکه اعضا به بررسی گزارش شهرداری در خصوص وضعیت سهام شهرداری در شرکت‌ها و مؤسسات وابسته پرداختند.

   جلسه کارگروه توانمندسازی، ساماندهی و بازآفرینی شهری با موضوع اقدامات انجام‌شده پیرامون شهرک شهید بهشتی در منطقه ۶ و گود فخار در منطقه ۵، و کارگروه تخصصی پژوهشی شهرسازی شورا با موضوع ادامه بررسی مطالعات طرح تفصیلی حوزه برنامه‌ریزی شمال غرب نیز ازجمله رویدادها بود. در حاشیه این جلسه نیز نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری گفت: برنامه توسعه درازمدت محلات باید با مشارکت مردمی تهیه شود.
   احمد نوروزی ادامه داد: تأکید ما به شهرداری و سازمان بازآفرینی و دفاتر تسهیلگری این است که تدوین برنامه توسعه درازمدت حتماً باید با مشارکت مردمی انجام و در آن مسائل و نقطه نظرات عمومی لحاظ شود.

   سه‌شنبه؛ بازدیدهای میدانی
   بازدید رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد به همراه نمایندگان ستاد خیرین شهریار از پروژه ساماندهی کشف رود جالب توجه بود. وی در این بازدید خیرین شهر یار را پای‌کار تسریع پروژه ساماندهی کشف‌رود دانست.
   سیدمحسن حسینی‌پویا گفت: کشف‌رود از حیث تاریخی، اجتماعی و حتی بین‌المللی موردتوجه است ولی متأسفانه اکنون به یک معضل زیست‌محیطی و اجتماعی تبدیل‌شده و برهمین اساس، بخش‌های مختلف پای‌کار ساماندهی کشف‌رود آمده‌اند که ازجمله آن‌ها ‌می‌توان به خیرین اشاره کرد.

   همچنین رئیس کمیسیون عمران حمل‌ونقل و ترافیک نیز صبح خود را به بازدید از پروژه‌های پیاده‌روسازی سطح شهر گذراند و گفت: به دنبال جهش فرهنگ پیاده‌مداری طی یک سال آینده در مشهد هستیم.
   مسعود ریاضی با تأکید بر لزوم توسعه پیاده‌راه‌ها و معابر اولویت‌دار برای پیاده‌روها در شهر مشهد، توسعه و ایجاد معابر پیاده‌راه و ترغیب و تشویق شهروندان به پیاده‌روی را از اولویت‌های اساسی این کمیسیون در سال آخر فعالیت شورای پنجم مشهد برشمرد.

   رئیس شورای شهر مشهد در گفتگو با برنامه رادیویی «صبح‌بخیر خراسان» گفت: شهروندان درصورت مشاهده افراد کارتن‌خواب با ۱۳۷ تماس بگیرند. ۱۰ گرمخانه پیش از آغاز فصل زمستان تجهیز و آماده‌سازی می‌شوند.
   محمدرضا حیدری افزود: از تمامی شهروندان عزیز و مسئولیت‌پذیر مشهدی تقاضا داریم درصورت مشاهده افراد کارتن‌خواب، مراتب را با شماره ۱۳۷ درمیان بگذارند تا اکیپ‌های پیش‌بینی‌شده نسبت به انتقال آن‌ها به گرمخانه و خانه سبز اقدام نمایند‌.
   جلسه کارگروه تخصصی پژوهشی شهرسازی شورای شهر مشهد با موضوع ادامه بررسی مطالعات طرح تفصیلی حوزه برنامه‌ریزی شمال غرب، آخرین رویداد سه شنبه بود.
   چهارشنبه؛ کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری
   در ساعات آغازین چهارشنبه، رئیس شورا و نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد با مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی دیدار کردند. رئیس شورای شهر مشهد در این دیدار خواستار بررسی امکان ایجاد پایگاه‌های اهدای خون موقت در فضاهای بلااستفاده شهرداری شد.
   محمدرضا حیدری اظهار کرد: براساس توافق شهرداری مشهد با دانشگاه علوم پزشکی، بخشی از سوله‌های بحران شهرداری در اختیار این مجموعه قرارگرفته و به‌عنوان مرکز سلامت در حال فعالیت هستند؛ برخی از این سوله‌ها و یا دیگر فضاهای متعلق به شهرداری در نقاط مختلف می‌تواند در اختیار مرکز انتقال خون قرار گیرد و تعداد پایگاه‌های اهدا را در سطح شهر افزایش داد.

   اما از صبح این روز، به همت شورای شهر، شهرداری و دانشگاه فردوسی مشهد، نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری «توسعه پایدار و شهر‌های آینده» آغاز شد. این کنفرانس که به همت شورای اسلامی شهر، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد و دانشگاه فردوسی برگزار شد با توجه به شرایط فعلی کشور از حیث شیوع بیماری کرونا، به‌صورت آنلاین و در قالب وبینار اجرا گردید.

   نشست بررسی طرح نهضت پیاده‌روسازی و تقویت پیاده محوری باحضور رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر و محمدرضا کلایی، شهردار مشهد و جمعی از مدیران شهری و بازدید رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد از پردیس کتاب، نشر چشمه و کتاب‌فروشی قاف به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی از دیگر برنامه¬ها بود.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در بازدید از کتابخانه‌های سطح شهر از معافیت ۱۰۰ درصدی کتاب‌فروشی‌های سطح شهر از پرداخت عوارض تجاری موقت و تصویب بسته مشوق‌های حوزه کتاب، گام تأثیرگذاری در جهت توسعه زیرساخت‌های مناطق کم‌برخوردار است خبر داد.
   احسان اصولی افزود: بسیار خرسندیم که با مصوبه شورا، تعرفه تجاری موقت برای کتاب‌فروشی‌ها کاملاً رایگان شده و در سه حوزه طرح تفصیلی که به تائید شورای شهر رسیده نیز کمیسیون فرهنگی تأکید ویژه‌ای داشته تا کتاب‌فروشی‌ها نیز همچون وکلا و پزشکان بتوانند با رعایت برخی ملاحظات، در کاربری‌های غیرتجاری فعالیت نمایند.

   پایان‌بخش برنامه‌های این روز نیز بررسی لوایح اصلاح دستورالعمل اعطای تسهیلات به کارکنان ازکارافتاده آتش‌نشانی و خانواده جان‌باختگان حوادث ناشی از آتش‌سوزی و عملیات امداد و نجات، مجوز انعقاد قرارداد مشارکت در خصوص پروژه تجهیز و توسعه سامانه ثبت خودکار تخلفات در شهر در جلسه کارگروه قراردادهای کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای شهر مشهد بود.
   پنجشنبه
   رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار مشهد صبح امروز به دیدار استاندار خراسان رضوی رفتند. در این دیدارها ضمن ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته به بیان مهم‌ترین مشکلات و مسائل حوزه مدیریت شهری پرداخته شد.

   آغاز وبینار نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری توسعه پایدار و شهر‌های آینده به میزبانی شورای اسلامی شهر، شهرداری و دانشگاه فردوسی مشهد رویداد خاص این هفته بود.
   رئیس شورای شهر مشهد به عنوان سخنران این مراسم، کنفرانس ملی برنامه‌ریزی را عرصه‌ای برای پرداختن به مسائل جاری و ترسیم افق میان‌مدت و بلندمدت دانست و گفت: تأثیرگذاری نخبگان علمی در ارائه راهکار برای حل مشکلات شهری را باور داشته باشیم.
   محمدرضا حیدری افزود: شورای پنجم شهر مشهد، به‌عنوان تخصصی‌ترین ترکیب ادوار شورای شهر، پیوسته به نقش و تأثیرگذاری نخبگان علمی و دانشگاهی در ارائه راهکار برای حل مشکلات شهری باور داشته و این مهم را یکی از سیاست‌ها و رویکردهای خود دانسته است؛ برهمین اساس برگزاری نهمین کنفرانس ملی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری را در دستور کار خود قرار داد.
   دبیر نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری نیز گفت: ۲۵۱ مقاله به نهمین کنفرانس برنامه‌ریزی و مدیریت شهری ارسال‌شده و مقالات برتر در مجله جغرافیا و توسعه فضای شهری چاپ می‌شوند.
   محمدهادی مهدی‌نیا ادامه داد: ۲۵۱ مقاله برای ارائه در این کنفرانس ارسال‌شده که از این تعداد ۹۸ مقاله پذیرفته‌شده که براساس توافقی که با مجله محترم و وزین «جغرافیا و توسعه فضای‌شهری» صورت گرفته، مقالات برتر در این مجله به چاپ خواهند رسید.

   محمدحسین ودیعی، رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد در حاشیه این کنفرانی گفت: محمدحسین ودیعی افزود: نیازهای روزمره شهر را بسته به شرایط باید به‌موقع تأمین نمود درغیراینصورت در اداره امور شهر مشکل پیش خواهد آمد و یکی از مسیرهای به‌روز کردن، اصلاح و بهینه و مطلوب کردن این نیازها انجام مطالعات، پژوهش‌ها و تحقیقات مختلف است.

   بیانیه اختتامیه نیز توسط رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا و دبیر کنفرانس قرائت و دومین کنفرانس ملی و نهمین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری به کار خود پایان داد.

   شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر به همراه شهردار مشهد با معتمدان محلی شهرک طرق نشست و گفتگویی صمیمی برگزار کردند.

   افتتاح کارگاه تولید ماسک در روستای گرجی- جاده کلات نیز با حضور شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد دیگر رویداد آخرین روز آبان‌ماه بود. عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر مشهد در مراسم افتتاح کارخانه ضمن تأکید براینکه مدیریت شهری، حامی کسب‌وکارهای خرد و اشتغال‌زا است، گفت: سالن ورزشی بانوان شهرک طرق تا پایان سال تجهیز و به بهر‌ه‌برداری می‌رسد.
   شهناز رمارم افزود: شورای معتمدین و شورای اجتماعی محله طرق به جد پای‌کار رسیدگی و پیگیری مسائل و مشکلات محله خود هستند و این پیگیری و تعامل با مدیریت شهری مشهد، دستاوردهای خوبی هم داشته و سالن ورزشی بانوان شهرک طرق تا پایان سال تجهیز و به بهر‌ه‌برداری می‌رسد.
    

   کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد -
   تعداد بازدید: 30
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2576    بازدید کنندگان دیروز: 3538    کل بازدید ها : 6,045,600
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد