• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 46
   کد: 200059
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
   شورای شهر مشهد در هفته‌ای که گذشت؛

   بازدید از پروژه‌ها، نشست‌های اجتماعی و کلنگ‌زنی

   هفته گذشته علی‌رغم به تعطیلی رسمی اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، بیشتر برنامه‌ها معطوف به سرکشی از پروژه‌های جاری سطح شهر، حضور در مراسم‌های افتتاح و آغاز به‌کار پروژه‌ها و البته چند جلسه مهم در حوزه‌های اجتماعی بود.
   بازدید از پروژه‌ها، نشست‌های اجتماعی و کلنگ‌زنی

   شنبه؛ روز فرهنگ
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، باحضور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد و جمعی از مدیران شهری، آغاز مجدد عملیات اجرایی احداث پردیس بزرگ تئاتر مشهد کلید خورد. رئیس کمیسیون فرهنگی در بازدید از عملیات اجرایی پروژه تأکید کرد: عقب‌ماندگی پروژه پردیس تئاتر با فعالیت شبانه‌روزی جبران شود.

   احسان اصولی افزود: مشکلات پیش روی پروژه احداث پردیس تئاتر کاملاً حل‌شده است، در همین راستا با جلسات مستمری که با مدیران حوزه عمران شهرداری داشتیم بنا شد تا این پروژه به‌صورت سه‌شیفت وارد فاز عملیاتی شود تا عقب‌ماندگی‌های موجود نیز در این زمینه جبران گردد.

   افتتاح پیش‌دبستانی و دبستان استثنایی شهید جواد شکفته در ناحیه ۵ مشهد باحضور سیدجواد حسینی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور، رئیس شورای شهر و مدیرکل آموزش‌وپرورش استان نیز برنامه ویژه این روز بود.

   رئیس شورا در آیین افتتاح این مدرسه گفت: شورای پنجم پای‌کار حل مسائل و مشکلات دانش‌آموزان استثنایی ایستاده است. محمدرضا حیدری ادامه داد: تحصیل، حق همه کودکان، با هر شرایط جسمانی است و برهمین اساس شورای پنجم مصوبات حمایتی مختلفی را گذرانده تا در حد وسع و بضاعت خود نسبت به رفع موانع و مشکلات بر سر راه دانش‌آموزان، به‌ویژه دانش‎ آموزان با نیازهای ویژه اقدام کند.
   یکشنبه؛ یک افتتاح مسرت‌بخش
   افتتاح بلوار کشاورز با حضور نایب‌رئیس و جمعی از اعضای شورا یکی از خبرهای خوش این هفته بود.

   حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای شهر مشهد در مراسم افتتاح بلوار کشاورز گفت: تسهیل تردد و جمع‌آوری آب‌های سطحی، دو هدف شاخص احداث بلوار کشاورز بوده است. پروژه‌‌های شهری با تأکید و سیاست‌گذاری شورای شهر مشهد و جدیت شهرداری، خوشبختانه باقوت به فعالیت خود ادامه داده و گام‌های محکمی در راستای خدمت به شهروندان عزیز، به‌ویژه مناطق کم‌برخوردار برداشته‌شده است‌. به‌منظور اتمام این پروژه بیش از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار صرف شده و یکی از ثمرات آن، کاهش بار ترافیکی محدوده است چراکه بافت مسکونی و تجاری موجب تحرک زیاد و تردد بسیار خودروها شده است.

   دریکی از جلسات مهم این هفته، رئیس شورا و رئیس کارگروه میادین، اصناف و تبلیغات محیطی شورای شهر مشهد با رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه اتاق اصناف مشهد به مناسبت یک تیرماه، روز ملی اصناف دیدار کردند.
   محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد در این دیدار گفت: حمایت‌های شورای شهر از اصناف استمرار خواهد داشت. شورای شهر مشهد از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کنار اصناف بوده و تخفیفاتی را در بحث عوارض صنفی، پسماند و ... قائل شده است و این کمک‌ها و رویکرد حمایتی همچنان استمرار خواهد داشت.

   رئیس کارگروه میادین، اصناف و تبلیغات محیطی شورای شهر مشهد نیز در این دیدار تأکید کرد: شورای شهر، آماده بهره‌گیری از پیشنهاد‌های اتاق اصناف برای بهبود شرایط کسبه است. احسان اصولی افزود: اصناف، یکی از استوانه‌های اصلی شکل‌گیری اقتصاد شهر هستند؛ برهمین اساس مدیریت شهری مشهد تاکنون در حد وسع و بضاعت خود از هیچ اقدامی برای بهبود شرایط صنوف مضایقه نکرده و کماکان آماده شنیدن نظرات و پیشنهاد‌های اتاق اصناف هستیم و تا وصول نتیجه پیگیری خواهیم کرد.

   کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورا این هفته هم بیکار نبود و جلسه کارگروه قراردادهای این کمیسیون به بررسی لایحه قراردادهای معاونت خدمات شهری برای دوره‌های تا ۳ سال و استفساریه شهرداری مشهد با موضوع تعیین تکلیف پیمان‌های فاقد تعدیل و مشمول مبادلات ارزی پرداخت.
   دوشنبه؛ استمرار بازدیدهای کوه‌پارک
   صبح این روز رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای سلامی شهر مشهد از پروژه «کوه پارک» بازدید کرد. وی در این برنامه گفت: کمربند جنوبی می‌توانست نقش حیاتی در ترافیک شهری ایفا کند.
   مجتبی بهاروند تاکید کرد: پروژه کوه‌پارک می‌تواند نقش بسزایی در ترویج و توسعه فرهنگ حمل‌ونقل پاک و دوچرخه‌سواری داشته باشد؛ خوشبختانه حدود 5.5 کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه در پروژه پیش‌بینی‌شده که فضای بسیار مناسبی برای دوچرخه‌سواری خانوادگی و همگانی است.

   علیرضا شهریاری، نایب‌رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد نیز در خصوص آرامگاه‌های مشهد اعلام کرد: تاکنون حدود ۷۰ درصد از ظرفیت بهشت‌رضا(ع) تکمیل‌شده و تسهیل دسترسی و تردد شهروندان به بهشت رضوان، موجب رونق این مجموعه خواهد شد.

   دیگر جلسه حوزه اجتماعی نیز مربوط به نشست شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورا با دفتر تسهیلگری و معتمدین محلات اروند و انصار با موضوع پیگیری درخواست‌های شهروندان منطقه ۶ بود.
   سه‌شنبه
   نشست کارگروه توانمندسازی، ساماندهی و بازآفرینی شهری شورا با موضوع بررسی لایحه با قید یک‌فوریت اصلاح پیوست مصوبه راه‌اندازی و فعال‌سازی دفاتر توسعه محلی(تسهیلگری) انجام شد.
   همچنین مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک با مدیران سازمان تاکسیرانی جهت بررسی گزارش عملکرد سال ۱۳۹۸ این سازمان دیدار کرد.
   چهارشنبه؛ پیشروی قطار شهری
   با حضور نایب‌رئیس و جمعی از اعضای شورا و شهردار مشهد، عملیات ادامه حفاری پروژه خط ۳ قطار شهری مشهد(پایانه مسافربری امام رضا(ع) تا شهرک ابوذر) آغاز شد.

   نایب‌رئیس شورای شهر مشهد در مراسم ادامه عملیات حفاری پروژه خط ۳ قطار شهری گفت: عزم شورای پنجم در اجرای پروژه‌های حوزه حمل‌ونقل و رفع مسائل ترافیکی جدی است.
   حمیدرضا موحدی‌زاده ادامه داد: عزم مدیریت شهری و شورای پنجم در اجرا و تداوم پروژه‌های حمل‌ونقل و رفع مسائل ترافیکی و پاسخگویی به نیازهای شهروندان جدی بوده و تداوم عملیات حفاری خط 3 نشانه مثبت و امیدبخشی است و امیدواریم بخشی و یا تمام اهداف مدنظر برای قطارشهری محقق شود.

   در ادامه برنامه‌های این روز امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از اعضای شورا، شهردار و مدیران شهری از بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی دیدار کردند.
   نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید از منطقه ثامن گفت: رویکرد مشارکت‌طلبی از مردم در دوره شورای پنجم ملموس است. تصمیمات شورای عالی معماری و شهرسازی باید با مشورت بخش‌های دخیل باشد.

   امیرحسین قاضی‌زاده اظهار کرد: رویکرد شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوره، مشارکت دادن و مشارکت طلبی از مردم است و در این دوره شهرداری مشهد به‌عنوان سازمانی حاکمیتی و حکومتی با ساکنان بافت پیرامونی حرم مطهر برخورد یک‌طرفه و دستوری نداشته‌ و یکی از علل عدم رشد و پیشرفت طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی در سال‌های گذشته، همین برخورد تحکمی بوده است.

   محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری هم در این بازدید گفت: طولانی شدن فرآیند تهیه طرح تفصیلی منطقه ثامن سم مهلک است. منافع مردم و ذینفعان در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی باید موردتوجه قرار گیرد و طولانی شدن فرآیندهای تهیه و اجرای طرح‌ تفصیلی سمی مهلک است و موجب بیشتر شدن اختلاف‌نظرها و دیدگاه‌ها می‌شود.

   رئیس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادها دیگر عضو حاضر در این بازدید بود و گفت: فضای گفتگو و تعامل بر مدیریت شهری مشهد حاکم است و در تغییرات طرح تفصیلی اطراف حرم؛ مدیریت محلی باید حضور و مداخله داشته باشد.
   سیدمحسن حسینی‌پویا افزود: مدیریت شهری، نخبگان، وزارت راه و شهرسازی و مجلس روی بازنگری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی اتفاق‌نظر دارند و اختلاف‌نظرهایی روی جزئیات وجود دارد که با گفتگو و تعامل قابل برطرف شدن است.

   همچنین رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه از بهره‌برداری فضاهای عمومی معابر و باغ‌راه‌های متعلق به شهرداری تا پایان سال خبر داد. بتول گندمی افزود: سرعت عمل روی تکمیل و بهره‌برداری از فضاهای عمومی برای شورای شهر خیلی مهم بوده و لذا شهرداری باید تا پایان سال فضاهای عمومی معابر و باغ‌راه‌ها متعلق به خود را تا پایان سال تکمیل و بهره‌برداری نماید.

   برگزاری نخستین نشست خانواده ترمیمی با موضوع «زنان و عدالت ترمیمی» سوژه بسیار مهم این روز بود. نخستین جلسه از سلسله نشست‌های گفتمان‌سازی «شهر ترمیمی» در موضوع «زنان و عدالت ترمیمی» باهدف بررسی مشکلات رایج در حوزه زنان و یافتن سرفصل‌های کاری عدالت ترمیمی در این باب، در تالار شهر مشهد برگزار شد.

   عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر مشهد در نشست «زنان و عدالت ترمیمی» گفت: رویکرد اصلی عدالت ترمیمی باید حذف زمینه‌های بروز بزهکاری باشد. شهناز رمارم بر لزوم گفتگو در باب زمینه‌های بروز جرم در بین زنان و تلاش برای کاهش یا حذف این زمینه‌ها به‌عنوان اولویت اصلی عدالت ترمیمی تأکید کرد.
   رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه هم در نشست «زنان و عدالت ترمیمی» بر لزوم تبیین گفتگو بین افراد به‌ویژه در خانواده برای کاهش معضلات و ناهنجاری‌های اجتماعی تاکید کرد. بتول گندمی بر لزوم فعالیت و تلاش سازمان‌های اجتماعی برای تبیین نقش گفتگو بین افراد جامعه و شرکت دادن زنان در گفتگوها برای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی مربوط به بانوان تأکید کرد.
   همچنین شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی مشهد در ادامه بازدیدهای خود از مناطق، با مدیران شهرداری منطقه ۷ در خصوص پیگیری مشکلات و خواسته‌های شهروندان منطقه در بازدید میدانی محلات دیدار کرد.
   پنجشنبه؛ پروژه برونسی
   برگزاری مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث زیرگذر شهید برونسی با حضور فرماندار مشهد، جمعی از اعضای شورای شهر و شهر‌دار مشهد نیز برنامه مهم این هفته بود.
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در این مراسم با اعلام اینکه ریل‌گذاری‌های تحقق شهر انسان‌مدار در طرح‌های تفصیلی باید موردتوجه قرار گیرد، بر تکمیل شبکه بزرگراهی شهر تأکید کرد.
   محمدهادی مهدی‌نیا گفت: در کنار توجه به حمل‌ونقل پاک و عمومی برای تحقق شهر انسان‌مدار، شبکه بزرگراهی شهر نیز باید کامل شود چراکه تأثیرات مستقیمی روی بحث پدافند غیرعامل، تسریع دسترسی به نقاط مختلف شهر و ... خواهد شد.

   بازدید شهناز رمارم، از منطقه ۳ شهرداری و گفتگو با شهروندان و شوراهای اجتماعی محلات منطقه، حضور محمدرضا حیدری، رئیس شورا در مراسم تشییع پیکر آتش‌نشان مشهدی، «امیرمحمد زارع» و حضور جمعی از اعضای شورای در مراسم داوری «هفدهمین هم‌آفرینی مشهد» با موضوع ایده‌پردازی برای طراحی پارک گفتگو در پارک پرنیان از رویدادهای این روز بود.

   در ادامه برنامه‌ها نیز نشست «خیرین شهر یار» با موضوع بررسی برگزاری مسابقه استارتاپ‌ویکند ایده‌های نو در این حوزه، پیشنهاد‌های سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری در خصوص احداث گرمخانه‌ها و خانه‌های سبز و چگونگی مشارکت خیرین همچنین انتخاب اعضای کارگروه‌های سه‌گانه خیرین شهریار، با حضور سیدمحسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی، برگزار شد.

   مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر نیز در بازدید از ارتفاعات جنوب، پایانه شرکت اتوبوس‌رانی توس سیر رضوان و روند نوسازی ناوگان فرسوده، اقدامات انجام‌شده در کمربند سبز مایه افتخار دانست، گفت: اقدامات انجام‌شده در کمربند سبز و ارتفاعات جنوبی بسیار فراتر از آن چیزی است که مشاهده می‌کنیم و به‌عنوان‌مثال سیستم آب‌رسانی که در این عرصه ایجادشده را می‌توان شاهکار دانست. ارتفاعات جنوبی مشهد فضای بسیار مناسبی برای ورزش‌های خانوادگی است و شرایط خوبی برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و کوه نوری و... فراهم است که البته شهروندان نیز در ساعات مختلف از آن بهره‌برداری می‌کنند.
   جمعه؛ دیدار با جانبازان
   محمدحسین ودیعی، عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر از مرکز بازتوانی جانبازان خراسان رضوی بازدید کرد.
   عضو هیئت‌رئیسه شورا هم از کمک ویژه مدیریت شهری مشهد برای مبارزه با کرونا خبر داد.
   شهناز رمارم بیان کرد: شورای شهر مشهد در مقابله با کرونا طی ۲ مرحله بودجه‌ای بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد ریال برای ضدعفونی معابر و تأسیسات شهری در اختیار شهرداری این شهر قرارداد. کمبود تجهیزات مراقبتی در مراکز درمانی وجود داشت و شهادت برخی از نیروهای مراقب سلامت به دلیل نبود و کمبود امکانات بهداشتی در این مراکز بود که شورای شهر به‌صورت قانونی و عرفی بودجه‌ای را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرارداد و به همین دلیل در مراکز زیرپوشش این دانشگاه کمترین تلفات را در حوزه مقابله با ویروس کرونا داشتیم. در مرحله بعد نیز با تصویب ۱۶۰ میلیارد ریال توسط این شورا، بسته‌های کمک معیشتی در محلات مشهد توزیع شد.
    

   کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد -
   تعداد بازدید: 46
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2763    بازدید کنندگان دیروز: 2835    کل بازدید ها : 5,531,175
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد