• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 43
   کد: 197145
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
   بررسی ۹۵ طرح و لایحه در مدت دو سال و نیم؛

   سیر صعود در جاده خدمات شهری مشهد

   کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر مشهد باگذشت دو سال و نیم از روند فعالیت خود در دوره پنجم شورا با ثبت روند صعودی آمار فعالیت خود توانسته اقدامات چشمگیری را در راستای حوزه تخصصی خود را به انجام رساند.
   سیر صعود در جاده خدمات شهری مشهد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، بی‌شک یکی از شلوغ‌ترین و پرکارترین حوزه‌های کاری شورای شهر، امور مربوط به کمیسیون خدمات شهری است. آنجا که علاوه بر حوزه مهم و حیاتی خدمات شهری موضوعاتی چون سلامت، بهداشت و مبحث بسیار کلیدی محیط‌زیست را مدنظر داشته و همه دقت و توان خود را برای تنظیم قواعد و قوانین کاربردی و مفید برای شهر در این حوزه‌ها به کار می‌بندد.
   کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط‌زیست شورای شهر مشهد از ابتدای فعالیت خود تا پایان اسفندماه سال گذشته با برگزاری بیش از ۱۰۰ جلسه رکورد جالب‌توجهی را در فعالیت به ثبت رسانده است. این عدد بدان معناست که در مدت فعالیت دوره پنجم شورا، اعضای این کمیسیون بیش از سه‌بار در هر ماه تشکیل جلسه داده و موضوعات مربوط به حوزه تخصصی خود را بررسی کردند.
   حاصل این فعالیت‌ها بررسی و کار تخصصی و اظهارنظر در خصوص ۹۴ طرح و لایحه بود و علاوه بر آن 183 نظریه نیز در موضوعات مختلف صادر کرده که در نوع خود کم‌نظیر نشان داده و این کمیسیون را ازجمله ‌کمیسیون‌های پرکار شورا معرفی می‌کند.
   این کمیسیون در مدت فعالیت سی ماهه خود با توجه به‌دقت نظری که رئیس و اعضای آن به حوزه‌های محیط‌زیستی کلان و اجرای فعالیت‌های بنیادین و بلندمدت داشته‌اند توانسته در موضوعات ویژه‌ای برای شهر منشأ اثر بسیار مفیدی باشد.
   در دوره فعالیت کمیسیون، لایحه ساماندهی و تجمیع دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی، تصویب تسهیلات ۱۵ میلیارد تومانی برای کمک به پروژه‌های ساماندهی مشاغل مزاحم شهری، تأکید و پیگیری ویژه‌برنامه‌های تفکیک زباله از مبدأ و تبیین روش‌های نوین جمع‌آوری زباله خشک و تفکیک از مبدأ ازجمله موضوعاتی بوده که توسط کمیسیون بررسی و به انجام رسیده است.
   موضوع آتش‌نشانی، خدمات ویژه این سازمان، امور پرسنلی و تأمین ایستگاه‌های موردنیاز مشهد هم ازجمله مهم‌ترین دغدغه‌های کمیسیون خدمات شهری در دو سال و نیم گذشته به شمار می‌رود. در این دوره بررسی و پیگیری ساخت ایستگاه‌های آتش‌نشانی در پروژه‌های بزرگ شهری، موضوع تبدیل وضعیت نیروهای بخش خصوصی سازمان، به‌کارگیری بانوان آتش‌نشان و تأکید بر تأمین تجهیزات موردنیاز و احداث ایستگاه‌های جدید از مهم‌ترین اقدامات اعضای کمیسیون در این حوزه به شمار می‌رود.
   اما شاید از ماندگارترین و مهم‌ترین اقدامات کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط‌زیست شورای شهر مشهد در دوره شورای پنجم و تا به امروز بتوان به موضوعات محیط‌زیستی به‌ویژه در باب صرفه‌جویی مصرف آب، تأمین آب فضای سبز و اصلاح گونه‌های فضای سبز اشاره کرد.
   در این دوره طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی شهر تدوین شد و موضوع احداث و تکمیل شبکه جداسازی آب شرب از خام مورد پیگیری قرار گرفت و در این راستا پروژه‌های احداث تصفیه‌خانه‌های لوکال در مناطق مختلف مشهد و تولید آب خاکستری در ساختمان‌ها و مجتمع‌های شهری با پیگیری مستمر اعضای کمیسیون به سرانجام رسیده و در حال حاضر مراحل مهم اجرا را سپری می‌کند.
   همچنین در حوزه فضای سبز با تأکید فراوان اعضای کمیسیون به‌ویژه رئیس آن، برگزاری جلسات مستمر و پروژه‌های مطالعاتی ویژه جهت بررسی گونه‌های مختلف سازگار با شرایط آب و هوایی و کم‌آبی مشهد پیگیری شد که سرانجام آن تدوین نقشه راهبردی استفاده از گونه‌های کم¬آب¬طلب در پروژه‌های فضای سبز شهری و تدوین الزاماتی برای شهرداری در این خصوص بوده است.
   یکی دیگر از موضوعاتی که در حدود ۲ سال گذشته توجه عموم مردم را جلب کرده و کمک جالب‌توجهی به رونق کسب ‌و کارهای کوچک شهری داشته است آیین‌نامه ساماندهی و بهره‌برداری اصناف از پیاده‌روها و معابر شهری بود که با ابتکار و پیگیری این کمیسیون به تصویب رسیده ابلاغ شد و در حال حاضر استفاده از فضاهای شهری و پیاده‌روها برای صنوف خدماتی علاوه بر کمک به رونق کسب ‌و کارهای شهری توانسته فضای جالب‌توجه هم‌نشینی و ترویج فرهنگ را در شهر ایجاد کرده و سبب افزایش امنیت شهروندان به‌ویژه در ساعات شبانگاهی شده است.
   حساسیت در موضوع وضعیت کشف رود و ارتباط با ارگان‌های مختلف در خصوص رفع مشکلات و ساماندهی آن، اصلاح پیمان‌های خدمات شهری و نگهداری فضای سبز، تدوین آیین‌نامه اجرایی احداث باغ بام، ساماندهی موتورهای دیزل و ماشین‌آلات عمرانی خدمات حمل‌ونقل عمومی، بررسی اسناد طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب و موضوع انتقال محل دفن زباله شماره یک و کارخانه کمپوست مشهد ازجمله دیگر اقدامات مهم کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد در بیش از نیمه عمر خود بوده است.
   نکته جالب‌توجه در روند فعالیت این کمیسیون اما صعودی بودن میزان فعالیت‌های آن است. بر طبق آمار ثبت‌شده در ساختمان تالار شهر مشهد کمیسیون خدمات شهری در دوره دوساله ابتدایی کار خود تا پایان شهریور سال ۹۸ با برگزاری ۷۵ جلسه موفق به بررسی و تصویب ۷ طرح و ۵۶ لایحه شده حال‌آنکه در ۶ ماهه دوم سال گذشته تعداد جلسات برگزار شده این کمیسیون به یک‌سوم آمار دوساله ابتدایی و ۲۶ جلسه رسیده و در این مدت چهار طرح(50 درصد دوره دوساله) و ۲۷ لایحه(50 درصد دوره دوساله) را بررسی و تصویب کرده که نسبت به آمار نیمه اول کاری خود نسبت جالب‌توجهی را نشان داده و بدان معنا است که کمیسیون در دور دوم فعالیت‌هایش جدی‌تر و پرکارتر مشغول انجام وظایف خود شده است.
    

   تعداد بازدید: 43
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1827    بازدید کنندگان دیروز: 1484    کل بازدید ها : 5,459,830
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد