• طبقه بندی قوانین و مقررات
  • ساماندهی اراضی بزرگ مقیاس واقع در محدوده و حریم شهر مشهد مقدس

   ساماندهی اراضی بزرگ مقیاس واقع در محدوده و حریم شهر مشهد مقدس

   شماره جلسه :
   تاریخ صدور :۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   شماره صدور :5/97/17807/ش
   سال تصویب :۱۳۹۷/۰۱/۰۱
   دوره تصویب :دوره پنجم
   ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس مکلف است، مستند به قانون اصلاح ماده 101 قانون شهرداری‌ و تبصره 4 ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها و در راستای اجرای مصوبه شماره 5/96/10115/ش مورخ 96/06/21 شورای اسلامی شهر در خصوص ساماندهی اراضی واقع در محدوده حاشیه شهر، به منظور شناسایی، ساماندهی و مدیریت بهینه اراضی محدوده و حریم شهر و جلوگیری از ریزدانگی و تفکیک‌ غیر مجاز آنها و تأمین سرانه‌های خدماتی در محدوده پیرامونی شهر مشهد با رویکرد جلب مشارکت بزرگ مالکان و از طریق پیش بینی، طراحی و پیادهسازی ساختار اداری مناسب و تعریف فرآیندهای اداری مناسب در شهرداری به شرح تبصره و بندهای زیر اقدام نماید.
   تبصره- اولویت شناسایی، ساماندهی و مدیریت بهینه، با اراضی بزرگ مقیاس (اراضی با مساحت حداقل 10.000 مترمربع) و یا دارای توجیه اقتصادی و پتانسیل توسعه است.
   1- شهرداری مشهد مقدس می‌بایست، نسبت به شناسایی اراضی مستعد موضوع این مصوبه اقدام نماید.
   2- شهرداری مشهد مقدس می‌تواند، همزمان با توافق با مالکان متقاضی بهره‌مندی از مزایای ورود به محدوده و در صورت تمایل مالک نسبت به مطالعات و عملیات خاکبرداری، خاکریزی، تسطیح معابر، اجرای جوی و جدول و آسفالت در اراضی یادشده اقدام و هزینههای مربوط را نسبت به سهم مالک از محل قطعات وی دریافت و تصفیه نماید.
   تبصره- ملاک ارزیابی قطعات، سهم مالک جهت هزینه آماده‌سازی با فرض انجام عملیات آماده‌سازی می‌باشد.
   3- شهرداری مشهد مقدس می‌تواند، چنانچه بر اساس قوانین و ضوابط پیش‌بینی شده در طرح‌های مصوب ملاک عمل، درصد مشخص شده به عنوان سهم مالک محقق نشود، به منظور جبران مساحت و تأمین سهم محقق نشده مالک، نسبت به تصفیه از محل اعطای امتیاز و دارایی‌های خود اقدام نماید.
   تبصره 1- پهنه‌هایی که قبل از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه با مالکان آن‌ها تفاهم‌نامه یا صلحنامه منعقد شده است، مشمول مفاد این بند نمی‌باشد.
   تبصره 2- محاسبات ریالی مربوط به امتیازات اعطایی از سوی شهرداری، وفق ضوابط روز ملاک عمل شهرداری اخذ می‌شود.

   4-کلیه مالکانی که تا پایان سال 1398 نسبت به انعقاد و اجرای صلح‌نامه اقدام نمایند، از تسهیلات زیر برخوردار می‌شوند:

   الف- مالکانی که اراضی متعلق به آنها در حوزه‌های 4 و 5 درآمدی مناطق پیرامونی و کم برخوردار(نقشه پیوست) واقع شده است، در صورتی که طی مدت یکسال از تاریخ ابلاغ صلحنامه منعقده، نسبت به دریافت پروانه ساختمانی ملک خود اقدام نمایند، مشمول دو برابر تخفیفات پرداخت‌های نقدی جاری شهرداری می‌شوند.
   ب- کلیه هزینه‌های آماده‌سازی معابر با عرض 20 متر و بیشتر در حوزه‌‌های 4 و 5 درآمدی، که منطبق بر طرح تفصیلی مصوب می‌باشند بر عهده شهرداری و هزینه‌های آماده‌سازی معابر با عرض کمتر از 20 متر، به تناسب سهم شهرداری و مالک در قطعات بر عهده طرفین است.
   5- پلاک‌هایی که شبکه معابر طرح تفصیلی آن شکل نگرفته است، در صورتی مشمول این مصوبه می‌شوند که با قطعات مجاور تجمیع و امکان اتصال و ارتباط آن با شبکه معابر ایجاد شده باشد.
   6- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، به منظور اجرایی شدن مفاد این مصوبه، اعتبارات لازم را در بودجه سالانه خود منعکس نماید.
   7- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، گزارش اجرای این مصوبه را، در فواصل زمانی 6 ماهه، به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.

    

    

    

 •     بازدید کنندگان امروز : 248    بازدید کنندگان دیروز: 535    کل بازدید ها : 5,347,673
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد