• طبقه بندی قوانین و مقررات
  • اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان‌ها در کاربری‌های مختلف

   اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان‌ها در کاربری‌های مختلف

   شماره جلسه :
   تاریخ صدور :۱۳۹۷/۰۳/۰۸
   شماره صدور :5/97/3700/ش
   سال تصویب :۱۳۹۷/۰۱/۰۱
   دوره تصویب :دوره پنجم
   ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود در راستای ایجاد وحدت رویه و یکپارچه‌سازی ضوابط مندرج در طرح‌های تفصیلی متعدد شهر مشهد مقدس، در فرایند صدور گواهی‌های ساختمانی، ضوابط ارتفاع مجاز ساختمان‌ها با کاربری فرهنگی، ورزشی و سایر کاربری‌هایی که دارای سازمان متولی باشند، همچنین لابی مجتمع‌های اقامتی و مسکونی را به شرح زیر اعمال نماید:
   1- ارتفاع ساختمان در هر طبقه در کاربری‌های فرهنگی، ورزشی، بهداشتی حداکثر 4.5 متر تعیین می‌شود.
   تبصره: برای ارتفاع بیشتر از 4.5 متر، در صورت ارائه تاییدیه از اداره یا سازمان مربوطه توسط متقاضی در زمان صدور پروانه ساختمانی و با رعایت استانداردهای لازم و رعایت مقررات مربوط، تا حد مورد تایید مراجع و متولی مربوطه قابل قبول می‌باشد.
   2- ارتفاع لابی اقامتی و مسکونی که لازمه فعالیت و کیفیت این نوع فضاها می‌باشد، در گروه ساختمانی «ج» حداکثر 4 متر و در گروه ساختمانی «د» و ساختمان‌های بلند مرتبه حداکثر 6 متر تعیین می‌شود.
   3- ارتفاع تجاری در مقیاس محله، ناحیه و شهری در مجموع طبقات همکف و اول به ترتیب 8.5 و 10 و 12 متر و در طبقات بالاتر 4 متر، در مجوزهای صادر از سوی شهرداری تعیین می‌شود.
   تبصره- به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های کلان‌مقیاس و فرا شهری، ارتفاع مجاز این ساختمان‌ها با توجه به ضرورت و اهمیت ساختمان‌ها و محاسبات سازه‌ای، بصورت موردی در کارگروهی متشکل از معاون شهرسازی و معماری، معاون مالی و پشتیبانی و معاون اقتصادی و رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها، تعیین و پس از تأیید کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، اجرایی خواهد ‌شد.
   4- کلیه ارتفاع‌های اعلام شده در این مصوبه با احتساب ضخامت سقف و تأسیسات (سقف کاذب) و به صورت کف طبقه تا کف طبقه بالا، تعیین شده است.
   تبصره 1- در کلیه ساختمان‌ها با هر کاربری، سایر ضوابط و مقررات شهرسازی اعم از عقب‌‌نشینی جانبی در ارتفاع تحت زاویه 45 درجه و از محور (محدویت ارتفاعی) بر مبنای ارتفاع کل ساختمان و ضوابط مربوطه در طرح‌های تفصیلی اعمال می‌شود.

   تبصره2-ارتفاع، تابع کاربری مورد استفاده می‌باشد. بنابراین در ساختمان‌هایی با کاربری‌ متعدد، هر کاربری، تابع ضوابط ارتفاع تعیین شده برای همان کاربری در این مصوبه می‌باشد.

   تبصره3-در املاکی که از آنها به صورت تجاری بهره‌برداری می‌شود، در صورتی که کاربری مصوب ملک غیر تجاری باشد، در خصوص تعیین مقیاس پروژه، تراکم اعطایی ملاک عمل می‌باشد.
   تبصره4-ارتفاع زیرزمین در تمامی کاربری‌ها، مشابه ارتفاع طبقات بالاتر از اول در همان کاربری اعمال می‌شود.
   تبصره5-ارتفاع کل ساختمان ( از کف پایین ترین طبقه ) در اجرا نباید از ارتفاع مجاز تعریف شده در این مصوبه بیشتر شود، در غیر اینصورت مازاد ارتفاع به عنوان تخلف تلقی گردیده و به کمیسیون ماده 100 ارسال تا نسبت به صدور رأی مقتضی اقدام شود.
   5-شهرداری مشهد مقدس مکلف است در جهت تعیین جزئیات خط آسمان و تعریف هر کاربری تمامی ضوابط و مقررات از جمله ارتفاع هر کاربری را ازطریق مشاورین طرح تفصیلی تعیین و به تصویب مراجع ذیصلاح برسانند.
    تبصره- با تصویب و ابلاغ طرح‌های تفصیلی و تعیین ضوابط و مقررات مربوط به ارتفاع ساختمان‌ها در طرح‌های یاد شده بعد از ابلاغ قانونی این مصوبه، مصوبه شورای اسلامی شهر برای محدوده های ملاک عمل هر طرح ابلاغی لغو می‌شود.
    
    

    

    

 •     بازدید کنندگان امروز : 1839    بازدید کنندگان دیروز: 1484    کل بازدید ها : 5,459,842
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد