• طبقه بندی قوانین و مقررات
  • پاسخگویی به متصرفین املاک فاقد سند رسمی و دارای مستحدثات آستان قدس رضوی

   پاسخگویی به متصرفین املاک فاقد سند رسمی و دارای مستحدثات آستان قدس رضوی

   شماره جلسه :173
   تاریخ صدور :۱۳۹۶/۰۲/۱۹
   شماره صدور :4/96/2543/ش
   سال تصویب :۱۳۹۶/۰۲/۱۹
   دوره تصویب :دوره چهارم

    

   ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌‌شود مستفاد از مصوبه شماره 4/95/7985/ش مورخ 1395/05/06 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با عنوان "شیوه پاسخگویی به املاک موقوفه متصرفه" و نظر به دستورالعمل صادره تولیت محترم آستان قدس رضوی مبنی بر معافیت عرصه تصرفی منازل مسکونی روستاها و حاشیه شهرها از پرداخت حق تقدیمی به منظور پاسخگویی و سنددار نمودن این قبیل عرصه‌‌ها، در خصوص املاک موقوفه آستان ‌قدس رضوی موارد ذیل را اعمال نماید:

   1- املاکی مشمول این مصوبه می‌شوند که مساحت باقی‌مانده عرصه در تصرف آن‌ها، بین 60  تا 500 متر مربع بوده و دارای اعیان احداثی  قبل از تاریخ 1395/10/1 باشند.

   تبصره1- در خصوص احداث بنا تا تاریخ فوق، مستندات مورد تأیید شهرداری از جمله عکس هوائی قبل، ملاک عمل است.

   تبصره2- در خصوص املاکی که مساحت باقیمانده عرصه آن‌ها کمتر از 60 متر مربع می‌باشد، پاسخگویی با شرایط این مصوبه در وضع موجود انجام گرفته لیکن در سند و گواهی عدم خلاف، ضرورت واگذاری زمین به آستان قدس یا شهرداری در زمان اجرای طرح قید و متقاضی به آن تعهد می‌نماید.

   2- چنانچه متصرف معرفی شده از سوی آستان ‌قدس رضوی، حقوق شهرداری بابت اعیان احداثی را نپردازد، بدهی مربوطه در پاسخ استعلام و گواهی‌های صادره شهرداری و اسناد تنظیمی توسط آستان ‌قدس رضوی درج و در مراجعه بعدی از مالک اخذ خواهد شد و صدور سند در باقیمانده عرصه، هیچگونه حقی بابت مستحدثات موجود و رفع مطالبات شهرداری برای متصرف ایجاد نمی‌کند.

   تبصره- متصرف موظف است در مراجعه بعدی نسبت به تصفیه حقوق شهرداری و طی روال قانونی اعم از نظام مهندسی و غیره اقدام نماید.

   3- میزان در مسیر و کاربری ملک طبق طرح‌های مصوب و نیز ضرورت رعایت میزان در مسیر در مراجعات بعدی، در پاسخ استعلام آستان ‌قدس، توسط شهرداری قید شده و آستان ‌قدس نیز در اعتبارنامه و سند رسمی موارد فوق را درج می‌نماید.

   4- در محدوده‌های فاقد طرح تفصیلی مصوب، با استعلام از مشاور طرح تفصیلی حوزه مربوطه (با قید ضرورت رعایت طرح‌های آتی در پاسخ استعلام شهرداری و نیز در اعتبارنامه و سند رسمی، توسط آستان قدس رضوی)، نسبت به پاسخگویی اقدام خواهد شد.

    

   تبصره- مشاور موظف است در مواردی که محدوده‌ای فاقد طرح است در زمان استعلام، ظرف مدت 2 ماه نسبت به پاسخ استعلام اقدام نماید. در غیر این صورت شهرداری نسبت به پاسخگویی اقدام خواهد نمود.

   5- رعایت معابر اصلی و فرعی، پاسخگویی درکاربری‌های خدماتی، استحکام بنای ساختمان‌ و سایر موارد بر اساس مفاد مصوبه شماره 4/95/7985/ش مورخ 1395/05/06 صورت خواهد پذیرفت.

   6- شهرداری مشهد مقدس موظف است با توجه به عدم مطالبه حق تقدیمی توسط آستان قدس رضوی و نیز عدم دریافت حقوق شهرداری در مرحله قبل از سند در املاک فوق بصورت مناسب و از طریق مساجد محل، مراتب را به اطلاع عموم شهروندان در نقاط غیر برخوردار برساند.

   پیوست
 •     بازدید کنندگان امروز : 1985    بازدید کنندگان دیروز: 1484    کل بازدید ها : 5,459,988
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد