• طبقه بندی قوانین و مقررات
  • اصلاح معابر و بافت های فرسوده حاشیه شهر

   اصلاح معابر و بافت های فرسوده حاشیه شهر

   شماره جلسه :87
   تاریخ صدور :۱۳۹۴/۰۸/۰۴
   شماره صدور :4/94/10499/ش
   سال تصویب :۱۳۹۴/۰۱/۰۱
   دوره تصویب :دوره چهارم

   ماده واحده: بمنظور ساماندهی و بهسازی بافت های کم برخوردار و حاشیه شهر و تسریع در بازگشایی و اصلاح معابر در حوزه های 4 و 5 درآمدی، شهرداری مشهد مقدس مکلف است به پلاک های واقع در بافت های مذکور که در طرح تملک بازگشایی معابر قرار می گیرند امتیازات ذیل را اختصاص دهد و اصلاحات لازم را در دفترچه ضوابط محاسبات درآمدی نسبت به حوزه های درآمدی مذکور اعمال نماید.

   1- به پلاک هایی که پس از اجرای طرح بازگشایی، مقدار باقیمانده آن دارای حد نصاب60 مترمربع باشند، پاسخگویی گردد.

   شهرداری مشهد مقدس مجاز است تا  50 درصد مساحت عرصه در مسیر را ( مشروط بر تأمین پارکینگ ) در فرمول مربوط به اعطای تراکم در مسیر موضوع ماده 48 دفترچه ضوابط درآمدی، قرار دهد.

   2-  عوارض زیربنای ساختمانی تا سقف 80 متر مربع مندرج در پروانه رایگان می باشد .

   3- تسهیلات ارزان قیمت ساخت و یا یارانه تسهیلات ساخت به ازای هر واحد مسکونی مندرج در پروانه ساختمانی از محل تبصره 42 قانون بودجه سال 1394 شهرداری پرداخت شود .

   4- املاکی که عرصه آنها پس از تعریض، کمتر از حد نصاب پاسخگویی باشد، در صورت تجمیع با قطعه مجاور و رساندن مساحت به حد نصاب تفکیک ، علاوه بر امتیازات فوق به ازای هر قطعه تجمیعی، تا 100 متر مربع هزینه پروانه رایگان می باشد.

   تبصره 1) در آن قسمت از پهنه های الحاقی به محدوده خدماتی حوزه های4 و 5 درآمدی که قبلاً توسط اهالی نسبت به بازگشایی معابر و تأمین سرانه ها اقدام شده است پس از تأیید کمیته نظارتی آن منطقه نسبت به حذف یا کاهش متناسب سهم ورود به محدوده اقدام گردد.

   تبصره 2) در صورتیکه این دسته از املاک دارای اولویت تملک باشند و به حد نصاب تفکیک نرسند، شهرداری مشهد مقدس از طریق معاوضه اقدام به تملک ملک و تسویه آن نماید.

   تبصره 3) شهرداری مشهد مقدس می تواند به درخواست مالک و بجای تمام امتیازات مندرج در این مصوبه (غیر از تسهیلات) مطابق ضابطه و تا سطح حداکثر 10% عرصه ملک، امتیاز تجاری متناسب با عقب نشینی به وی واگذار نماید.

   تبصره 4) شهرداری مشهد مقدس بمنظور تسریع و کمک به افراد مشمول طرح فوق و برای استفاده رایگان از ظرفیت مهندسین ناظر برای نظارت و مقاوم سازی، پیشنهاد خود را به هیأت چهارنفره استان ( جهت  تمهیدات تشویقی به مهندسان ناظر که در پیشبرد این طرح کمک می نمایند)  ارائه نماید .

   تبصره 5) تعیین و اولویت بندی استفاده از تسهیلات و امتیازات ماده واحده فوق با تصویب و تشخیص کمیته ای متشکل از نماینده معاونت معماری و شهرسازی شهرداری مشهد و مدیر منطقه مورد نظر و نماینده شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خواهد بود.

 •     بازدید کنندگان امروز : 233    بازدید کنندگان دیروز: 535    کل بازدید ها : 5,347,658
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد